Міністр культуры Анатоль Маркевіч анансаваў мерапрыемствы да 80-годдзя вызвалення Беларусі

Міністр культуры Анатоль Маркевіч расказаў журналістам, якія мерапрыемствы, прымеркаваныя да 80-годдзя вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў, будуць праводзіцца ў 2024 годзе.

"У 2024 годзе мы жывем мерапрыемствамі, якія ў розны перыяд часу будуць падкрэсліваць велічнасць даты - 80-годдзе вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў. Марафон мерапрыемстваў ужо пачаўся, таму што мы павінны выказаць словы ўдзячнасці і падзякі нашым ветэранам і пакланіцца людзям, якія заваявалі вялікую перамогу велізарнай цаной. Толькі дзякуючы савецкаму салдату і патрыётам мы сёння жывем спакойным жыццём, ведаем гісторыю і, вядома ж, упэўнена глядзім у будучыню", - сказаў Анатоль Маркевіч.

"Падчас падрыхтоўкі да мерапрыемстваў у гонар 80-годдзя вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў мы задзейнічалі ўсе самыя лепшыя творчыя сілы, якія прадставяць цікавыя праграмы як у Мінску, так і ў кожным рэгіёне краіны. Для нас гэта святая дата", - дадаў ён.

Міністр адзначыў, што з лютага ў кінатэатрах пачалася дэманстрацыя фільмаў беларускай вытворчасці. "Мы хочам, каб максімальная колькасць гледачоў прыйшла ў кінатэатры, і абавязкова запрашаем моладзь, таму што ў гэтых карцінах паказана, праз якія пакуты прайшоў наш народ. Мы таксама створым невялікія канцэртныя праграмы, будзем з'яўляцца ў такіх нечаканых месцах, як чыгуначныя вакзалы, аўтавакзалы, гандлёвыя цэнтры, дзе студэнты і дарослыя будуць спяваць выдатныя песні, якія натхнялі і ўздымалі нашых салдат на сапраўдны подзвіг", - падкрэсліў ён.

"Мы прысвяцім вельмі шмат часу дзецям, якія будуць удзельнічаць у пленэрах да 80-годдзя вызвалення Беларусі, а лепшыя творы пакажам у Нацыянальным мастацкім музеі Беларусі", - адзначыў Анатоль Маркевіч.

2 ліпеня пройдзе мерапрыемства, якое пакажа гледачам, якой цаной нашаму народу дасталася перамога і чаму трэба захоўваць і берагчы суверэнітэт. Размова з гісторыкамі будзе азнаменавана яркімі эпізодамі і канцэртнымі нумарамі. 3 ліпеня ўрачыстым маршам пройдзе ваенная тэхніка, а напрыканцы парада гледачы ўбачаць інсталяцыю асноўных падзей, якія адбыліся за гэтыя 80 гадоў. Таксама 3 ліпеня ў Вялікім тэатры Беларусі традыцыйна пройдзе ўшанаванне работнікаў у сферы культуры, а каля стэлы "Мінск - горад-герой" будзе рэалізаваны цікавы праект разам з расійскімі калегамі.

"Напярэдадні вялікай даты таксама адбудзецца гала-канцэрт, дзе будуць злучаны лепшыя творчыя нумары розных рэгіёнаў. Мы заўсёды стаім на варце інтарэсаў культурнага вольнага часу нашых людзей. Упэўнены: кожны знойдзе занятак інтарэсам", - падагульніў Анатоль Маркевіч.

Крыніца БелТА